Porady
Dodano: 2011-12-30
Czym karmić
Pamiętaj! - czytaj skład tego, co kupujesz dla zwierzaka.
Nie sugeruj się reklamą i kolorowym opakowaniem!


Ważne żeby zwierzak miał stały dostęp do czystej, świeżej wody. Najwygodniej jest karmić dobrą, markową karmą np. Animonda czy Hill's., RC, Acana, Sanabelle, Leonardo, Eygle. Kosztuje więcej niż Pedigree czy Whiskas, ale doświadczenie opiekunów i weterynarzy uczy, że zwierzaki są po niej zdrowsze i silniejsze. Oszczędzasz zdrowie kota i pieniądze wydane na weterynarzy. Unikaj sklepowych karm typu Biedronka czy Tesco (oraz wyżej wymienionych "Whiskasów" - Frieskies również - produkowanych na rynek polski) - mają bardzo mała zawartość mięsa w sobie (zazwyczaj ok. 4%) a zawieraja wiele przetworzonej soji, nafaszerowane są chemicznymi ulepszaczami smakowymi żeby zwierzak chętnie jadł. Niestety nie są ani zdrowe ani tanie. Najprościej samemu przeczytać jaki mają skład poszczególne karmy i wybrać tę, która ma największą procentowo zawartość mięsa. Zazwyczaj nasz pupil je mniej markowej karmy , bo jest pożywna i sycąca - marketową się zajada, bo przelatuje przez niego, pomyśl o tym, przelicz i wybierz to, co lepsze dla niego.
W zasadzie powinno się karmić "mokrym" pożywieniem a suche chrupki traktować uzupełniająco, ale można karmić głównie suchym i tez będzie dobrze. Sucha karma powinna być podawana, ponieważ gryzienie jej zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

Zestawienie karm z dolnej i górnej pólki według składu i kosztów dziennego wyżywienia na przykładzie karm kocich.

Zestawienie "mokrych karm"
Zestawienie "suchych"
Polecane karmy dla kota

Najczęstsze błędy popełniane w żywieniu kotów i psów:

  • podawanie karmy prosto z lodówki (można w ten sposób zafundować zwierzęciu poważna chorobę)
  • karmienie tanimi karmami które można kupić w każdym supermarkecie (są niskiej jakości, mają dużą ilość konserwantów i innych chemicznych dodatków)
  • podawanie karmy nieświeżej
  • karmienie tylko jednym rodzajem karmy (zwierzaki się do niej przyzwyczajają i w pewnym momencie nie chcą już jeść niczego innego, co w sytuacji gdy np. karma zostanie wycofana z rynku - może powodować duże komplikacje )
  • podawanie zbyt dużej ilości ryb kotu (zawierają tiaminazę która niszczy tiaminę. Jej niedobór powoduje nieodwracalne uszkodzenia mózgu i drgawki. Gotowanie niszczy tiaminazę ale i tak duża ilość składników mineralnych zawartych w mięsie ryb powoduje nadmierne ich wydzielanie w moczu, co może być przyczyną powstania w nim kryształów i kamieni)
  • podawanie mleka kotu (jeśli kot nie ma po nim żadnych problemów - można je stosować, ale u wielu kotów powoduje silne biegunki i wycieńczenie zwierzęcia, dlatego w żadnym wypadku nie wolno go podawać kotom wolnożyjącym)
  • podawanie kości drobiowych i rybich ości (bardzo częsta przyczyna zagrożenia życia a jeszcze częstsza ich cierpienia - ostre fragmenty mogą wbijać się w miękkie tkanki przewodu pokarmowego co może doprowadzić np. do powstania wielkich ropni wewnątrz organizmu. Odłamki mogą wbijać się również w dziąsła uniemożliwiając niemal pobieranie pokarmu. Podczas gryzienia kości kot może połamać sobie zęby)
  • podawanie kotu psiego jedzenia i odwrotnie (bardzo częsty błąd żywieniowy - kot ma zupełnie inne zapotrzebowanie na różne składniki niż pies , kazde z nich powinno być karmione odpowiednią dla siebie karmą)
« powrót
© 2021 Specjalistyczny Gabinet Weterynaryjny - Żaneta Sokołowska. Poznań